Czy ktoś kiedykolwiek próbował zapalić zapałkę pod wodą? Słowo „niewykonalne” w dzisiejszych czasach postępu technologicznego wydaje się dość banalne i nietrafione…
Świat idzie na przód w ogromnym tempie. Nowe technologie oraz innowacyjne rozwiązania nie budzą już takiego zdziwienia jak dawniej. Jesteśmy przyzwyczajeni, że nawet prawa fizyki nie są już takie oczywiste jakby się mogło wydawać, przez co rzeczy na pozór niemożliwe – stają się rzeczywistością!
Obecnie dostrzegamy coraz większy popyt na budowę konstrukcji podwodnych. Spawanie podwodne – do niedawna uznawane za nieprawdopodobne – jest coraz mocniej praktykowane i rozwijane na całym świecie. Jak to możliwe? Otóż w przypadku spawania pod wodą, proces jarzenia się łuku jest możliwy, gdy powstaje dzięki parującej wodzie i przepływającemu prądowi, przy zastosowaniu odpowiednich elektrod (najczęściej niklowanych). Oczywiście niezbędne są tutaj mocne zabezpieczenia spawu przed hartowaniem, co pod wodą nie jest tak łatwe, jak na powierzchni. Bardzo ważną rolę w spawaniu pod wodą odgrywa praca zespołowa, ponieważ najdrobniejszy błąd może zakończyć się nawet tragicznie.
Możemy spotkać się z różnymi technikami spawania pod powierzchnią wody, przede wszystkim:
Należy przy tym pamiętać, że mokre spoiny mogą nie być tak trwałe, jak suche, ponieważ mają tendencję do pękania pod wpływem szybkiego chłodzenia wodą.
Każdy przyszły spawacz podwodny musi pamiętać, że nauka tego zawodu w warunkach podwodnych jest znacznie trudniejsza i dłuższa, niż w normalnych warunkach spawalniczych na powierzchni. Wymaga przejścia różnych specjalistycznych testów, egzaminów, jak również badań lekarskich oraz wymogów BHP. Od spawacza wymagane są szczególne zaawansowane umiejętności manualne oraz doskonała znajomość techniki spawania pod wodą. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa, bowiem spawanie pod wodą generuje o wiele większe ryzyko utraty zdrowia i życia, niż spawanie w warsztacie.
Podziwiając kunszt i złożoność techniki spawania podwodnego, nie możemy zapominać o jednym – zawód podwodnego spawacza to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie! A nawet śmiało można powiedzieć, że jest wręcz ekstremalnie niebezpieczny!
Dlaczego?
Jakie czynniki powodują największe zagrożenie dla spawacza – nurka?
Przede wszystkim:
Zdecydowanie tak. Wymaga zarówno wykorzystania profesjonalnego sprzętu, jak również wykwalifikowanych spawaczy – nurków. Zaawansowane technologie w zakresie robotyki powodują, że obecnie spawanie podwodne jest coraz bardziej udoskonalane i automatyzowane, tak aby chronić podwodnych spawaczy przed różnymi niebezpieczeństwami.
Warto też podkreślić, że zawód spawacza podwodnego jest obecnie uznawany za jeden z najbardziej opłacalnych zawodów, dzięki czemu nawet mimo niebezpiecznych warunków pracy – zdecydowanie przyciąga miłośników ekstremalnych doświadczeń.