O precyzji wykonywania wszelkich prac spawalniczych decyduje nie tylko osoba, która je wykonuje, ale również używany do takich zadań sprzęt. Dzięki użyciu odpowiednich narzędzi spawalniczych, spajanie poszczególnych elementów przebiega o wiele sprawniej oraz efektywniej. Przyjrzyjmy się najczęściej używanym podczas procesu spawania akcesoriom.
Akcesoria spawalnicze to bardzo szeroka grupa urządzeń oraz narzędzi, których głównym zadaniem jest wspomagać pracę podczas całego procesu spawania. Można do nich zaliczyć m.in. specjalne przyłbice chroniące twarz i oczy spawacza, fartuchy spawalnicze, a także reduktory tlenu, acetylenu oraz LPG.
Posiadanie dobrej przyłbicy spawalniczej to podstawowa sprawa, która zdecydowanie wpłynie na ochronę zdrowia oraz większe bezpieczeństwo osoby spawającej. Na rynku są dostępne przede wszystkim przyłbice automatyczne oraz pasywne.
Z definicji, reduktory ciśnienia używane w przemyśle spawalniczym, są to zawory sterujące ciśnieniem, które utrzymują stałą wartość ciśnienia na wyjściu, bez względu na zmiany wyższego ciśnienia wejściowego, przy zmiennej wartości natężenia przepływu czynnika przez zawór. Mówiąc prościej, reduktory służą głównie do obniżania ciśnienia gazu wypływającego z butli z tlenem, acetylenem lub LPG, do ciśnienia roboczego. Utrzymują one również stałe ciśnienie pomimo jego spadku w butli z gazem.
Reduktory są najczęściej wyposażone w specjalna śrubę nastawczą, która umożliwia szybką i płynną regulację ciśnienia wyjściowego. Ponadto reduktory mogą posiadać manometry wysokiego i niskiego ciśnienia, a także zawór odcinający, który pozwala na zatrzymanie dopływu gazu do urządzenia spawalniczego bez konieczności całkowitego zakręcania zaworu butli z gazem.
Fartuch spawalniczy to jeden z elementów odzieży ochronnej, który ma obowiązek używać osoba wykonująca prace spawalnicze. Zasady BHP przy pracach spawalniczych zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r., wydanym na podstawie art. 237 §2. Fartuch ochronny chroni spawaczy przed negatywnym działaniem promieniowania cieplnego oraz gorących cząstek metali powstających w trakcie procesu spawania. Fartuch spawalniczy jest zazwyczaj wykonany ze skóry bydlęcej krytej (licowanej) o zróżnicowanej grubości (przeważnie 2 mm). Utrzymywany jest za pomocą szelki zakładanej na szyję i zapinany z tyłu za pomocą paska z klamrą. Fartuch zabezpiecza spawacza przed szkodliwym działaniem czynników minimalnego ryzyka oraz przed działaniem czynników mechanicznych, których skutki są powierzchowne.