Bardzo ciężkie i odczuwalne wydarzenia społeczne, które od dłuższego czasu obserwujemy każdego dnia, mają ogromny wpływ na kondycję współczesnej gospodarki, zarówno polskiej, jak i światowej. Z jednej strony pandemia COVID-19, która mocno doświadczyła wiele branż przemysłu ograniczając możliwość prowadzenia działalności gospodarczych, a z drugiej rosyjska agresja na Ukrainę, która także generuje mnóstwo dotkliwych gospodarczych skutków.
Podążając za trendem Przemysłu 4.0 (czyli czwartej rewolucji przemysłowej), dostrzegamy jednocześnie coraz szybszy rozwój rynku zrobotyzowanego w dziedzinie spawalnictwa. Dynamicznie wzrasta znaczenie robotów współpracujących, które coraz szerzej są stosowane na całym świecie w różnych gałęziach przemysłu. Ich precyzja oraz łatwość programowania gwarantuje skuteczność spawania w różnych warunkach, umożliwiając efektywną i wydajną pracę obok ludzi.
Warto podkreślić, że rozwój w kierunku automatyzacji spawalnictwa ma obecnie istotne znaczenie również z innego powodu, którym jest utrzymujący się deficyt wykwalifikowanej kadry zawodowych spawaczy, tak mocno odczuwany w całym naszym kraju. I nie chodzi tylko o samą kwestię zastąpienia człowieka w jego czynnościach spawalniczych przez roboty współpracujące. Obecność robotów wymusza bowiem konieczność jeszcze szerszego podnoszenia kwalifikacji spawaczy, tak aby mogli samodzielnie je obsługiwać i pracować obok nich.
Jak podaje raport „Barometr zawodów 2022”, spawacze niezmiennie znajdują się w trwałym deficycie na rynku pracy. Co ciekawe, nadal nie zmieniły się główne powody deficytu, którymi są: trudne warunki pracy w połączeniu z nieatrakcyjnymi wynagrodzeniami, które zniechęcają potencjalnych pracowników do podejmowania pracy w zawodzie, jak również braki w wymaganych kwalifikacjach i doświadczeniu, które uniemożliwiają potencjalnym pracownikom podejmowanie pracy w zawodzie spawacza. Nawet coraz powszechniejsze zatrudnianie cudzoziemców nie zaspokaja wszystkich prognozowanych potrzeb pracodawców w zakresie zatrudniania wykwalifikowanych spawaczy. Jak wskazuje powyższy raport, w zawodzie spawacza poszukiwane są osoby pracujące w różnych metodach spawalniczych (MIG/MAG, TIG).
Bardzo często luki kwalifikacyjne są spowodowane wysokimi kosztami szkoleń, co dodatkowo zniechęca do podnoszenia kompetencji spawalniczych. Warto w tym miejscu wspomnieć o zbliżającej się nowej perspektywie finansowania w ramach środków unijnych na lata 2021-2027. Fundusze unijne odgrywają bardzo istotną rolę w budowaniu polskiej gospodarki, również w dziedzinie spawalnictwa. Niebawem ruszą pierwsze nabory na fundusze unijne z nowej perspektywy, w ramach których finansowane będą m.in. usługi rozwojowe w postaci szkoleń oraz kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, oferowane w Bazie Usług Rozwojowych. Będzie to niewątpliwie ogromna szansa dla wszystkich osób, które chciałyby zainwestować w swój rozwój w zawodzie spawacza i szukają sposobu na dofinansowanie szkoleń.