Jak podaje ogólnopolski raport „Barometr zawodów” (opracowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, mający na celu pokazanie zapotrzebowania na konkretne zawody w Polsce), zawód spawacza został uznany w 2021 r. za jeden z najbardziej deficytowych zawodów w całym kraju. Co ciekawe, zawód ten znajduje się w trwałym deficycie, tj. nieprzerwanie od 2015 roku!
Jako jeden z nielicznych zawodów, jest deficytowy w każdym polskim województwie! A co więcej, prognozy w perspektywie długoterminowej nie są zbyt optymistyczne i ten deficyt może się jeszcze znacznie pogłębiać. Problemy z rekrutacją pracowników wynikają m.in. z braku odpowiednich uprawnień (w przypadku zawodu spawacza należy ukończyć specjalny kurs zawodowy, zdać egzamin i otrzymać certyfikat, m.in. uprawnienia TIG, MIG/MAG).
Z pewnością tak. W obecnych czasach gospodarka przemysłowa rozwija się niezwykle dynamicznie, co powoduje ogromne zapotrzebowanie na zawodowych wyspecjalizowanych spawaczy. To aktualnie jeden z zawodów najbardziej poszukiwanych i cenionych zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Daje możliwość nauki i rozwoju nowych technologii, ale też udoskonalania istniejących. Zapotrzebowanie na spawaczy można dostrzec w niemal każdej dziedzinie gospodarki. To zawód, który nie tylko rozwija przemysł, ale też ludzką wyobraźnię. Sprawność fizyczna oraz dobrze rozwinięte zdolności manualne to tylko niektóre cechy dobrego spawacza. Aby doskonalić tę profesję, liczy się precyzja oraz wnikliwość w realizacji zadań spawalniczych.
Zachęcamy do rozwijania swoich kwalifikacji zawodowych w dziedzinie spawalnictwa, aby stać się specjalistą z cenionym fachem w ręku!